Od czego zależy wytrzymałość tektury?
Tektura to jedno z najważniejszych opakowaniowych „bohaterów” naszych czasów. Poręczna, lekka, szaro-brązowa lub biała królowa skrzynek i kartonów, otaczająca przedmioty właściwie wszelakiej wielkości. Jakie więc są jej zalety i od czego zależy wytrzymałość tektury? Spróbujmy rozwikłać tę zagadkę!
Tektura – krótka charakterystyka i zalety
Tektura to materiał zbudowany na bazie papieru. Posiada strukturę warstwową, dzięki czemu jest elastyczna i jednocześnie wytrzymała. Dużym atutem są naturalne surowce, na których bazuje – drewno lub zużyty papier. Taki ekologiczny charakter sprawia, że coraz częściej jest wybierana jako alternatywa dla tworzyw sztucznych, które trudno ulegają biodegradacji. Niewątpliwie zaletą tektury są szerokie możliwości zastosowania w branży opakowaniowej w Koszalinie.
Czynniki wpływające na wytrzymałość tektury
Wytrzymałość tektury jest zdeterminowana przez kilka kluczowych czynników.
Pierwszym aspektem jest rodzaj i gramatura papieru użytego do produkcji tektury. Im większa gramatura, tym wyższa sztywność tektury. Wybór odpowiedniej gramatury wpływa także na zachowanie odpowiedniego balansu między lekkością a wytrzymałością tego materiału. Kolejnym kluczowym elementem jest liczba warstw, z których wykonana jest tektura. Szczególną wytrzymałość ma tzw. tektura falista.
Duże znaczenie ma także sposób produkcji, w tym kilka jego fundamentalnych etapów:
- produkcja włóknistego płynu poprzez rozłożenie papieru na błonę,
- kształtowanie tektury na odpowiedniej formie,
- suszenie oraz utwardzanie,
- wreszcie faza nawinięcia i cięcia.
To właśnie przestrzeganie tych nieodzownych etapów, jak również dbałość o stabilność parametrów atestowanych materiałów używanych do produkcji tektury może zagwarantować jej niebywałą wytrzymałość.